Klezmerová kapela Simcha vznikla na podzim roku 2007 v Ostravě, poprvé se veřejně představila v roce 2008. Impulsem pro založení kapely bylo okouzlení tradiční židovskou instrumentální hudbou i soudobými hebrejskými a jidiš písněmi. Její zakladatelky, Gabriela, Krystyna a Lenka, se již dříve poznaly v ženském vokálním sboru Adash při Ostravské univerzitě, který byl veden vyučujícím hebrejštiny doc. Novotným. Během sborového působení měly příležitost zúčastnit se, a tím si prohloubit znalosti v oblasti klezmeru, mistrovských kurzů židovské hudby KlezFest v Londýně, které školili světoznámí interpreti židovské hudby. K děvčatům se kromě Terezy také záhy připojili Jaroslav Podžorski a Jindřich Schwarz, s nimiž muzikantky natočily dvě alba (2010, 2015).
V současné době tvoří kapelu šestice žen: Gabriela, Krystyna, Jitka, Lenka, Tereza a Kateřina, o jejichž hudebních zkušenostech se dozvíte níže. Jak již sám název Simcha napovídá, cílem kapely je předat prostřednictvím klezmerové hudby svému publiku alespoň tolik radosti, jakou činí jejím interpretkám. Zajímavostí je, že mezi ony "radostné" fanoušky kapely patří početná skupina dětí samotných muzikantek. V současnosti máme celkem jedenáct potomků. Pevně věříme, že se bude tento počet ještě zvyšovat podobně jako počet posluchačů :-)
Kapela Simcha měla příležitost zahrát si na významných akcích jako např.:
Vystudovala jsem operní zpěv na Fakultě umění Ostravské univerzity. Semestr jsem strávila studiem zpěvu na Hudební akademii v litevském Vilniusu. Působila jsem spoustu let jako violistka a flétnistka ve folklórním souboru Malí Jackové z Jablunkova. K židovské hudbě jsem se dostala na vysoké škole prostřednictvím ženského pěveckého sboru Adash, věnujícímu se interpretaci židovských a jidiš písní, kde jsem účinkovala jako sólistka. Navštívila jsem mistrovské kurzy židovské hudby v Londýně, ve kterých jsem se společně s Krystynou a Lenkou naučila, jak co nejautentičtěji interpretovat židovské skladby, a seznámila se s předními světovými interprety v tomto žánru. Kapelu Simcha jsme společně právě s Krystynou a Lenkou založily v roce 2007, naše první vystoupení proběhlo v rámci mého absolventského koncertu na Ostravské univerzitě.
Do svých 18 let jsem se věnovala hře na housle v ZUŠ v Třinci, kde v současné době vyučuji. Při studiu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě u Pavla Vítka jsem se zaměřila na „nový“ nástroj – violu, která mě svou barvou zvuku převelice okouzlila. V období studia Filologie polského jazyka na Ostravské univerzitě jsem se dostala do ženského vokálního tělesa Adash, které interpretovalo pouze hebrejské a jidiš písně. A právě tam jsem se seznámila s Gabkou a Lenkou, s nimiž jsem se začala ponořovat do tajů židovské hudby. Se souborem Adash Klezmer Ostrava jsme se zúčastnily dvakrát mistrovských židovských kurzů Klezfest v Londýně. Tam jsme objevily kouzlo skryté energie, které jsme chtěly nejen odhalovat, ale i předávat dál. A na základě této velké vnitřní motivace jsme založily vlastní klezmerovou kapelu SIMCHA.
Od dětství mě přitahovala hudba. Největší zalíbení jsem ovšem našla ve folkloru. Díky cimbálové muzice Dětského folklorního souboru Ostravička, která se stala mou druhou rodinou, jsem se místo zobcové flétny začala učit hrát na klarinet. Během studií na Janáčkově konzervatoři ve třídě Jiřího Masného a následně na Fakultě umění Ostravské univerzity pod vedením Igora Františáka jsem se věnovala jen vážné hudbě. Až v posledních letech jsem se hostováním v cimbálové muzice Hlubina vrátila k lidové hudbě a kapela Simcha mě pro změnu přivedla k folkloru židovskému. V posledních letech také vystupuji v improvizačních projektech Daniela Skály. Hudba je i mou profesí, učím na Základní umělecké škole ve Frýdku-Místku nejen klarinet, ale také zobcové flétny a saxofon.
Na příčnou flétnu jsem se učila hrát na ZUŠ Pavla Kalety v Českém Těšíně. Kromě toho jsem vždy ráda zpívala. Prošla jsem si několika křesťanskými kapelami. Při studiu vysoké školy jsem navštěvovala vokální soubor Adash, který mě přivedl k objevování židovské kultury. S Krystynou a Gabkou, které také zpívaly v Adashi, jsme se potom dostaly ke klezmeru. Společně jsme rozhodily muzikantské sítě a našly jsme si do naší nově vzniklé Simchy další členy, kteří se v průběhu následujících let obměnili. Díky tomu, že jsem měla vždy velmi blízko k rytmickým nástrojům, můžu ve skupině využívat nejen flétnu a hlasivky, ale i djembe a další perkuse.
K hudbě mě přivedl otec, muzikant Michal Smolan, se kterým jsem jako malá sedávala u piana a improvizovala jednodušší melodie. Dětství a dospívání jsem souběžně se studiem hry na klavír v ZUŠ F-M prožila folklórně v DFS Ostravička. Vystudovala jsem Učitelství ČJ-HV na Ostravské univerzitě, před nedávnem jsem získala doktoráty v oboru Hudební teorie a pedagogika na Ostravské i Karlově univerzitě. Za cimbálem i akordeonem jsem se hudebně rozvíjela v poprockové kapele Šajtar, ve frenštátské cimbálovce Poštár, také jsem přes 10 let vedla hodiny muzikoterapie pro mentálně a tělesně znevýhodněné děti a mladistvé. V současné době vyučuji hudbu na ZŠ a SŠ PORG Ostrava a na ZŠ ve F‑M, kde jsem založila a vedu školní kapelu Osmaband, také hraji v multižánrovém uskupení TriCo, ve folklorním klubu Fogáš , organizuji regionální pěvecké soutěže Talent F-M a StounTalent.
Jsem absolventka Janáčkovy konzervatoře v Ostravě v oboru kontrabas, který jsem studovala u Jana Krčka. Než jsem ale začala hrát na tento nástroj, učila jsem se hře na housle v ZUŠ F‑M, později soukromě na violu. Od dětství působím v různých uskupeních, která se žánrově zaměřují od folklóru až po rock. Začala jsem v DFS Ostravička nejprve jako houslista, později jsem hrála violovou kontru. V ostravské poprockové kapele Šajtar, kde působím od roku 1999, jsem s měnící se členskou základnou přešla z violy na cimbál a poté na kontrabas. V současné době zde hostuji podobně jako v cimbálové muzice Iršava, kterou jsem založila a mnoho let vedla. K mým ukončeným projektům řadím folkové uskupení Acustrio. Před několika lety jsem vyučovala v ZUŠ ve Vratimově hru na kontrabas, cimbál a housle. Ke klezmeru mě přivedly Terka s Gabkou, se kterými mě dlouhodobě spojuje láska k folkloru.